Građani

Sticanje državljanstva poreklom

Član 7. Zakona

Državljanstvo Republike Srbije poreklom stiče dete:

  1. čiji su oba roditelja u trenutku njegovog rođenja državljani Republike Srbije;
  2. čiji je jedan roditelj u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, a dete je rođeno na teritoriji Republike Srbije;
  3. rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, a drugi je nepoznat ili nepoznatog državljanstva ili bez državljanstva.

Član 9. Zakona

Državljanstvo Republike Srbije poreklom stiče dete rođeno u inostranstvu:

- Čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, a drugi strani državljanin, ako ga roditelj koji je državljanin Republike Srbije prijavi do navršene 18. godine života kod nadležnog diplomatskog ili konzularnog predstavništva Republike Srbije kao državljanina Republike Srbije i ako podnese zahtev za upis deteta u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji. Ako je dete pod starateljstvom, prijavu i zahtev podnosi staralac.

- Dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije ako bi ostalo bez državljanstva čak i ako nisu ispunjeni uslovi iz stava 1. ovog člana.

- Ako je dete starije od 14 godina, za sticanje državljanstva u smislu st. 1. i 2. ovog člana potrebna je i njegova saglasnost.

Član 10. Zakona

Lice starije od 18 godina života rođeno u inostranstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njegovog rođenja bio državljanin Republike Srbije, a drugi strani državljanin, stiče poreklom državljanstvo Republike Srbije, ako do navršene 23. godine života podnese zahtev za upis u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji, pod uslovom da nije steklo državljanstvo Republike Srbije na način predviđen članom 9. stav 1. Zakona.

Član 11. Zakona

Pod uslovom iz člana 7. do 10. Zakona, državljanstvo Republike Srbije stiče poreklom i usvojenik-stranac, odnosno usvojenik bez državljanstva, u slučaju potpunog usvojenja.

Zahtev za upis usvojenika iz stava 1. ovog člana u evidenciju državljana podnosi usvojilac – državljanin Republike Srbije.

Zahtev iz stava 2. ovog člana podnosi usvojenik stariji od 18 godina do navršene 23. godine života.

 

Napomena

Za dete rođeno u Srbiji koje poreklom stiče državljanstvo činjenica državljanstva upisuje se istovremeno sa činjenicom rođenja, kroz matičnu knjigu rođenih bez donošenja rešenja.

Dete rođeno u inostranstvu, čija su oba ili jedan roditelj u trenutku rođenja deteta državljani Republike Srbije, upisuju se takođe direktno kroz matičnu knjigu rođenih u matičnoj službi opštine po mestu poslednjeg prebivališta roditelja u vreme rođenja deteta. Ako roditelji nisu imali zajedničko prebivalište, upis se vrši po mestu prebivališta jednog od roditelja, a ako je mesto prebivališta roditelja nepoznato, upis se vrši po mestu rođenja jednog od roditelja (Zakon o matičnim knjigama Republike Srbije).

Zahtev za upis u matičnu knjigu rođenih gde se ujedno evidentira i državljanstvo Republike Srbije podnosi roditelj (državljanin Republike Srbije) preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije nadležnom po mestu svog boravka ili neposredno nadležnoj matičnoj službi  u Republici Srbiji.

 

Uz zahtev za upis podnosilac prilaže:

1. original izvoda iz matične knjige rođenih inostranog organa na internacionalnom obrascu deteta (po Pariskoj ili Bečkoj konvenciji ili po bilateralnom sporazumu), ukoliko izvod nije na internacionalnom obrascu, već na obrascu dotične države on mora biti preveden i overen;
 2. dokaz o državljanstvu Republike Srbije za roditelja.

 NAPOMENA:

 Nadležni organ po službenoj dužnosti, uz saglasnost stranke, može pribaviti podatke iz službenih evidencija:

1. o ličnom stanju građana (matična knjiga rođenih, matična knjiga venčanih i matična knjiga umrlih),

2. evidencije o državljanima Republike Srbije - uverenje o državljanstvu Republike Srbije,

3. kao i  druge podatke neophodne za odlučivanje iz drugih službenih evidencija koje vode nadležni organi Republike Srbije.

Građani mogu i sami da pribave, odnosno da stave na uvid sledeća dokumenta ukoliko to žele.