Arhiva

ODGOVOR POLICIJSKOM SINDIKATU SRBIJE

26.11.2015.
MUP Republike Srbije

Netačne su tvrdnje Policijskog sindikata Srbije da je nekadašnji član 168. Zakona o policiji, koji je propisivao prestanak radnog odnosa zbog bezbednosnih smetnji, vraćen na pravnu snagu.

Policijski sindikat Srbije iznosi zlonamerne tvrdnje i uznemirava zaposlene o navodnom izbacivanju zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova, protiv kojih se vodi krivični postupak.

U Ministarstvu ne mogu raditi lica protiv kojih se vodi krivični postupak za krivična dela koja se gone po službenoj dužnosti, koje je osuđivano zbog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti; koje je osuđivano na kaznu zatvora u trajanju dužem od tri meseca i kome je radni odnos u državnom organu prestao zbog teške povrede službene dužnosti pravosnažnom odlukom nadležnog organa, odnosno kome je radni odnos u pravnom licu sa javnim ovlašćenjima prestao zbog povrede radne obaveze ili nepoštovanja radne discipline, što je regulisano članom 110. stav 3. Zakona o policiji. 

S tim u vezi, u situaciji kada policijski službenik, odnosno drugi zaposleni ispuni gore navedne uslove, a koji onemogućavaju dalji rad u Ministarstvu, osnovano, po sili zakona, se primenjuje član 167. stav 1. tačka 1. Zakona o policiji koji propisuje da, policijskom službeniku, odnosno drugom zaposlenom radni odnos u Ministarstvu prestaje kada se utvrdi da su podaci o ispunjavanju uslova za prijem u radni odnos iz člana 110. stava 1. tač. 1) - 4) Zakona o policiji lažni ili kad prestane da ispunjava te uslove, a ne može biti premešten na drugo radno mesto - danom utvrđenja.

U pogledu navoda da je potrebno bezbednosno proveriti članove Komisije, ukazujemo da su članovi Komisije već bezbednosno provereni u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka, iz razloga što isti poseduju sertifikate za pristup tajnim podacima koji nose oznaku tajnosti „DRŽAVNA TAJNA“ i „STROGO POVERLjIVO“.

Iz gore navedenog, ostaje nejasno, da li je ovde reč o neadekvatnom tumačenju zakona ili svesnoj zabludi u koje PSS želi da dovede zaposlene. Podsećamo ih,  da nevinost ili krivicu utvrđuju nadležni državni organi, a ne sindikati. 

Odlučna borba protiv kriminala i korupcije mora se voditi beskompromisno i u redovima policije a svi oni koji su prekršili zakon, za to moraju da snose konsekvence.